Děti a mládež

Potřebujete věci do školy, povinnou četbu nebo tipy na čtení?

Povinná četba

knihovny digitalizují klasické tituly, které se čtou ve škole

Doporučujeme ke stažení

Vybrané kolekce dle žánrů z Digitalniknihovna.cz

Externí zdroje

Tipy na portály s e-zdroji z internetu

#veda_na_doma

Pod tímto hashtagem zveřejňuje Akademie věd ČR své tipy na to, jak strávit volný čas vědou. Najdete zde přednášky, videa, pokusy a další návody, jak lze zabavit děti doma.

 • Pohádky, pověsti a literatura pro děti - jednoduchá stránka obsahující obsah pro děti v textové podobě. Na portálu Číst.cz najdete i klasickou literaturu - romány, povídky, básně apod.
 • Databook.cz - knihy ke stažení zdarma. Na seznamu jsou i dětské dobrodružné knihy (např. Otakar Batlička, Dumas, Verne,...), ale také klasičtí autoři (Čapek, Vrchlický, Orten,...).
 • Knížky.sk - slovenský portál obsahuje množství českých a slovenských dětských knih. Je zde např. celá série Kája Mařík a z moderních autorů doporučujeme knihy Anny Šochové.
 • ČRo - Rádio Junior - audiopohádky a audiopříběhy pro děti a mládež. K dispozici jsou i rozhlasové hry a čtení na pokračování. Doba přístupu k záznamům je vždy několik dnů po odvysílání v rádiu.
 • ČRo - Hry a četba - další archiv Českého rozhlasu určený pro starší posluchače. Najdete zde rozhlasové hry, příběhy, biografie, ale také krimi a pohádky.
 • ČT Déčko  - videoarchiv nejsledovanější české dětské stanice v ČR. Obsahuje večerníčky, hrané příběhy i vzdělávací pořady.
 • iVysílání.cz - odkaz vede na web s aplikovaým filtrem ro děti. Najdete zde několik desítek filmů a seriálu pro děti ke shlédnutí zcela zdarma.
 • UčíTelka - Česká televize spouští od pondělí 16. března unikátní pořad nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky.
 • Odpoledka - pro děti z druhého stupně ZŠ připravila Česká televize blok vzdělávacích pořadů z oblasti fyziky, matematiky, přírodopisu, dějepisu nebo zeměpisu.
 • Škola doma - podpora pro děti chystající se na příjímací zkoušky na střední školy. Najdete pořady věnující se zejména matematice a češtině. 
 • Časopis Impulsy - Knihovna Jiřího Mahena v Brně vydává časopis Impulsy, který přináší inspirace, náměty a trendy v oblasti dětského čtenářství. Aktuální číslo 1/2020 obsahuje tipy na to, co dělat s dětmi doma v této době koronavirové.

Procvičování pro školáky

Potřebujete svým dětem připravit vzdělávací program a hledáte zajímavé portály, kde si mohou trénovat učivo? Inspirujte se.

 • Matýskova matematika - naleznete zde výuková videa, která Vás provedou výukou matematiky od 1. do 5. ročníku základní školy. Stačí si vybrat díl Matýskovy matematiky
  a můžete si přehrát výuková videa vytvořená k jednotlivým stranám.
 • Umímečesky - portál obsahuje množství cvičení, kde si děti mohou procvičit gramatiku.
  K dispozici jsou doplňovačky, diktáty, rozbory vět a další.
 • Pravopisně.cz - propojuje moderní výuku a nové internetové technologie v komplexní vzdělávací portál.  Snaží se povzbudit a motivovat žáky ke správnému užívání mateřského jazyka a literatury. Portál funguje pod záštitou Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Potřebujete tištěnou knihu?

Ne vždy lze knihu legálně získat online. Pak je zde možnost zakoupit ji v některém knihkupectví nebo antikvariátu.
Výše uvedené odkazy vedou na srovnávače cen. Najděte si dokument s nejlepší cenou.

Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno