portfolio web templates

Senioři

Potřebujete odbornou nebo naučnou literaturu? Hledáte detektivku, román nebo jen dobrý příběh?

Mobirise

Národní digitální knihovna - COVID

opět otevřená veřejnosti

Národní knihovna a Moravská zemská knihovna dočasně zpřístupňují 60 milionů stran digitalizovaného obsahu, který byl dosud dostupný pouze z vlastních knihoven. Děkujeme Dilii, Ochranné organizaci autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů za svolení. Přístup je výhradně pro studenty a pedagogy VŠ po přihlášení a také pro čtenáře NK a MZK.

Doporučujeme ke stažení

Mobirise

Hledejte ve fondech českých knihoven a v zahraničních zdrojích.
K dispozici jsou knihy, články, diplomové práce, patenty, normy, legislativa a další dokumenty. Ve výsledcích vyhledávání zatrhněte fasetu online -> dostupné a získáte volně dostupné elektronické zdroje. 

Mobirise

Obsahuje zdigitalizované knihy, noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě. Některé dokumenty jsou přístupné pouze pro přihlášení nebo jen v budově knihoven. Provozuje Moravská zemská knihovna.

Mobirise

Rozsáhlá kolekce digitalizovaných knih obsahuje klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, ale také publikace současných autorů, u kterých byla vykoupena práva nebo byly poskytnuty autory. Číst lze díla od Viewegha, Kratochvíla, Urbana, Škvoreckého, Cimického nebo Čapka.

Google Arts & Culture

Nemůžete cestovat a máte rádi umění a kulturu?
Projděte si světová muzea a galerie a prohlédněte
si jejich sbírky z pohodlí domova.

Vybrané kolekce dle žánrů z Digitalniknihovna.cz

Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise

Inspirační seznamy z portálu Knihovny.cz

Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise

Další zdroje beletrie

Přinášíme odkazy na další zdroje obsahující plné texty e-knih:

  • e-Reading (Palmknihy) - vybrané knihovny umožňují přístup k e-knihám od společnosti Palmknihy (služba je známá jako e-Reading). Podmínkou je registrace v dané knihovně. Půjčit si lze obvykle 3-4 tituly za měsíc. Pod odkazem najdete mapu knihoven, které službu poskytují. V databázi je přes 9000 titulů.
  • Smashwords - chcete číst v angličtině? Jeden z největších světových portálů, který obsahuje přes 82 000 titulů zdarma. Většinou jde o výsledky self-publishingu.
  • Projekt Gutenberg - projekt digitalizuje nejvýznamnější světová díla, kterým již prošla autorská práva a jsou volná. Obsahuje přes 60 000 titulů zdarma. Přečtěte si díla od Čapka, Dostojevského, Shakespeara nebo Balzaca v originále.
  • Romanyzdarma.cz - texty současných českých a slovenských autorů, kteří se rozhodli zveřejnit své texty zdarma online. 
  • Osobní knihovny českých osobností - podívejte se, co měli ve svých domácích knihovnách osobnosti jako Karel Čapek, Mikoláš Aleš, Karel Havlíček Borovský, Jaroslav Ježek, Zdeněk Fibich nebo Božena Němcová. Čtěte si díla z jejich zdigitalizovaných osobních knihoven.
  • E-knihy z Ostravska - Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě vydala několik elektronických knih s regionální tematikou. Jde o knihy z 19. a počátku 20. století.

Další odkazy s dokumenty ke čtení a poslechu

Staré ilustrované atlasy

Prohlédněte si staré atlasy rostlin, hub, savců, ptáků, hmyzu, ryb v rámci sbírky v Digitálníknihovna.cz z přelomu 19. a 20. století.                 

Přečtěte si klasiku

Kolekce zdigitalizovaných děl klasických autorů. Přečtěte si třeba Balzaca, Puškina, Goetheho, Máchy nebo Vrchlického.

Audioknihy a divadelní hry

Na webu Českého rozhlasu jsou dostupné namluvené knihy, dramatizace divadelních her, ale také pohádky, krimi a biografie.

Noviny a časopisy

Zajímá vás zpravodajství? Podívejte se na naše tipy.

  • PressReader - tuto databázi novin a časopisů zprostředkovávají i některé české knihovny. K dispozici je přes 7000 titulů ze 120 zemí světa. Češtinu zde reprezentují MF DNES, Lidové noviny, Hospodářské noviny, Ekonom nebo Respekt. Databáze umožňuje i vzdálený přístup a má podařenou mobilní aplikaci. Využít ji lze třeba v MZK

Pro chvíle oddechu

Luštíte rádi křížovky, chcete namáhat mozek nad hádankami a rébusy? Tato část je pro vás.

Křížovkářský ráj

Švédské, klasické i číselné křížovky, sudoku a osmisměrky. Tohle všechno najdete na webu Krizovkarskyraj.cz.

Online Křížovky

Křížovky, sudoku a osmisměrky různých náročostí. Luštit můžete i o ceny.

Mozkolam

Rébusy, hádanky, hlavolamy různé obtížnosti pro všechny, kteří si chtějí rozvíjet svůj mozek. 

Mapujete svůj rodokmen?

  • Badatelna.eu - portál archivních fondů a sbírek České republiky, na kterém naleznete informace z národní evidence archivních souborů.
  • Česká genealogická a heraldická společnost v Praze - obsahuje odkazy na vybrané české matriky a jejich digitální archivy. 
  • E-badatelna Archivu bezpečnostních složek - slouží k dálkovému nahlížení do archiválií dle zákona č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě a zobrazování inventářů k archivním fondům našeho archivu. Jde jak o nové inventáře, tak inventáře, jež byly přepsány z tištěné verze. Pro přístup je nutná registrace.

Potřebujete tištěnou knihu?

Ne vždy lze knihu legálně získat online. Pak je zde možnost zakoupit ji v některém knihkupectví nebo antikvariátu.
Výše uvedené odkazy vedou na srovnávače cen. Najděte si dokument s nejlepší cenou.

Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno