Senioři

Potřebujete odbornou nebo naučnou literaturu? Hledáte detektivku, román nebo jen dobrý příběh?

Doporučujeme ke stažení

DNNT

díla nedostupná na trhu

Ve čtvrtek 1. 7. 2021 skončil provoz NDK Covid, který zpřístupňoval kompletní digitalizované fondy knihoven. Na stejné adrese jsou nyní dokumenty zpřístupněné v režimu děl nedostupných na trhu (DNNT). Z pohodlí domova se tak dostanete ke knihám do roku vydání 2000 a k novinám a časopisům do roku 2010. 

Hledejte ve fondech českých knihoven a v zahraničních zdrojích.
K dispozici jsou knihy, články, diplomové práce, patenty, normy, legislativa a další dokumenty.
 

Obsahuje zdigitalizované knihy, noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě. Některé dokumenty jsou přístupné pouze pro přihlášení nebo jen v budově knihoven. Provozuje Moravská zemská knihovna.

Rozsáhlá kolekce digitalizovaných knih obsahuje klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, ale také publikace současných autorů, u kterých byla vykoupena práva nebo byly poskytnuty autory. Číst lze díla od Viewegha, Kratochvíla, Urbana, Škvoreckého, Cimického nebo Čapka.

Google Arts & Culture

Nemůžete cestovat a máte rádi umění a kulturu?
Projděte si světová muzea a galerie a prohlédněte
si jejich sbírky z pohodlí domova.

Vybrané kolekce dle žánrů z Digitalniknihovna.cz

Inspirační seznamy z portálu Knihovny.cz

Další zdroje beletrie

Přinášíme odkazy na další zdroje obsahující plné texty e-knih:

  • e-Reading (Palmknihy) - vybrané knihovny umožňují přístup k e-knihám od společnosti Palmknihy (služba je známá jako e-Reading). Podmínkou je registrace v dané knihovně. Půjčit si lze obvykle 3-4 tituly za měsíc. Pod odkazem najdete mapu knihoven, které službu poskytují. V databázi je přes 9000 titulů.
  • Smashwords - chcete číst v angličtině? Jeden z největších světových portálů, který obsahuje přes 82 000 titulů zdarma. Většinou jde o výsledky self-publishingu.
  • Projekt Gutenberg - projekt digitalizuje nejvýznamnější světová díla, kterým již prošla autorská práva a jsou volná. Obsahuje přes 60 000 titulů zdarma. Přečtěte si díla od Čapka, Dostojevského, Shakespeara nebo Balzaca v originále.
  • Romanyzdarma.cz - texty současných českých a slovenských autorů, kteří se rozhodli zveřejnit své texty zdarma online. 
  • Osobní knihovny českých osobností - podívejte se, co měli ve svých domácích knihovnách osobnosti jako Karel Čapek, Mikoláš Aleš, Karel Havlíček Borovský, Jaroslav Ježek, Zdeněk Fibich nebo Božena Němcová. Čtěte si díla z jejich zdigitalizovaných osobních knihoven.
  • E-knihy z Ostravska - Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě vydala několik elektronických knih s regionální tematikou. Jde o knihy z 19. a počátku 20. století.

Další odkazy s dokumenty ke čtení a poslechu

Staré ilustrované atlasy

Prohlédněte si staré atlasy rostlin, hub, savců, ptáků, hmyzu, ryb v rámci sbírky v Digitálníknihovna.cz z přelomu 19. a 20. století.                 

Přečtěte si klasiku

Kolekce zdigitalizovaných děl klasických autorů. Přečtěte si třeba Balzaca, Puškina, Goetheho, Máchy nebo Vrchlického.

Audioknihy a divadelní hry

Na webu Českého rozhlasu jsou dostupné namluvené knihy, dramatizace divadelních her, ale také pohádky, krimi a biografie.

Noviny a časopisy

Zajímá vás zpravodajství? Podívejte se na naše tipy.

  • PressReader - tuto databázi novin a časopisů zprostředkovávají i některé české knihovny. K dispozici je přes 7000 titulů ze 120 zemí světa. Češtinu zde reprezentují MF DNES, Lidové noviny, Hospodářské noviny, Ekonom nebo Respekt. Databáze umožňuje i vzdálený přístup a má podařenou mobilní aplikaci. Využít ji lze třeba v MZK

Pro chvíle oddechu

Luštíte rádi křížovky, chcete namáhat mozek nad hádankami a rébusy? Tato část je pro vás.

Křížovkářský ráj

Švédské, klasické i číselné křížovky, sudoku a osmisměrky. Tohle všechno najdete na webu Krizovkarskyraj.cz.

Online Křížovky

Křížovky, sudoku a osmisměrky různých náročostí. Luštit můžete i o ceny.

Mozkolam

Rébusy, hádanky, hlavolamy různé obtížnosti pro všechny, kteří si chtějí rozvíjet svůj mozek. 

Mapujete svůj rodokmen?

  • Badatelna.eu - portál archivních fondů a sbírek České republiky, na kterém naleznete informace z národní evidence archivních souborů.
  • Česká genealogická a heraldická společnost v Praze - obsahuje odkazy na vybrané české matriky a jejich digitální archivy. 
  • E-badatelna Archivu bezpečnostních složek - slouží k dálkovému nahlížení do archiválií dle zákona č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě a zobrazování inventářů k archivním fondům našeho archivu. Jde jak o nové inventáře, tak inventáře, jež byly přepsány z tištěné verze. Pro přístup je nutná registrace.

Potřebujete tištěnou knihu?

Ne vždy lze knihu legálně získat online. Pak je zde možnost zakoupit ji v některém knihkupectví nebo antikvariátu.
Výše uvedené odkazy vedou na srovnávače cen. Najděte si dokument s nejlepší cenou.

Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno