Dospělí

Potřebujete odbornou literaturu do práce nebo nějakou beletrii pro chvíle klidu?

DNNT

díla nedostupná na trhu

Ve čtvrtek 1. 7. 2021 skončil provoz NDK Covid, který zpřístupňoval kompletní digitalizované fondy knihoven. Na stejné adrese jsou nyní dokumenty zpřístupněné v režimu děl nedostupných na trhu (DNNT). Z pohodlí domova se tak dostanete ke knihám do roku vydání 2000 a k novinám a časopisům do roku 2010. 

Doporučujeme ke stažení

Hledejte ve fondech českých knihoven a v zahraničních zdrojích.
K dispozici jsou knihy, články, diplomové práce, patenty, normy, legislativa a další dokumenty. 

Obsahuje zdigitalizované knihy, noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě. Některé dokumenty jsou přístupné pouze pro přihlášení nebo jen v budově knihoven. Provozuje Moravská zemská knihovna.

Rozsáhlá kolekce digitalizovaných knih obsahuje klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, ale také publikace současných autorů, u kterých byla vykoupena práva nebo byly poskytnuty autory. Číst lze díla od Viewegha, Kratochvíla, Urbana, Škvoreckého, Cimického nebo Čapka.

Beletrie online

Sestavili jsme seznam zdrojů, kde lze legálně stahovat e-knihy.

  • e-Reading (Palmknihy) - vybrané knihovny umožňují přístup k e-knihám od společnosti Palmknihy (služba je známá jako e-Reading). Podmínkou je registrace v dané knihovně. Půjčit si lze obvykle 3-4 tituly za měsíc. Pod odkazem najdete mapu knihoven, které službu poskytují. V databázi je přes 9000 titulů.
  • Smashwords - chcete číst v angličtině? Jeden z největších světových portálů, který obsahuje přes 82 000 titulů zdarma. Většinou jde o výsledky self-publishingu.
  • Projekt Gutenberg - projekt digitalizuje nejvýznamnější světová díla, kterým již prošla autorská práva a jsou volná. Obsahuje přes 60 000 titulů zdarma. Přečtěte si díla od Čapka, Dostojevského, Shakespeara nebo Balzaca v originále.
  • Romanyzdarma.cz - texty současných českých a slovenských autorů, kteří se rozhodli zveřejnit své texty zdarma online. 
  • Osobní knihovny českých osobností - podívejte se, co měli ve svých domácích knihovnách osobnosti jako Karel Čapek, Mikoláš Aleš, Karel Havlíček Borovský, Jaroslav Ježek, Zdeněk Fibich nebo Božena Němcová. Čtěte si díla z jejich zdigitalizovaných osobních knihoven.
  • E-knihy z Ostravska - Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě vydala několik elektronických knih s regionální tematikou. Jde o knihy z 19. a počátku 20. století.

Vybrané kolekce dle žánrů z Digitalniknihovna.cz

Inspirační seznamy z portálu Knihovny.cz

Odborná literatura online

Potřebujete odborné informace? Využijte tento seznam.

  • Flexibooks - funguje na podobném principu jako e-Reading. Zaměřují se na naučnou literaturu. I zde si mohou registrovaní uživatelé zapůjčit obvykle 3 tituly zdarma. Databáze obsahuje přes 3500 titulů. Podívejte se, jak to funguje třeba na webu Knihovny Petra Bezruče v Opavě.
  • Publi.cz - vyzkoušejte moderní publikace postavené na HTML5, které umožňují interakci. Nejde tak pouze o čisté texty s obrázky, ale součástí jsou také animace, kvízy apod. Na portálu Publi je k dispozici více než 280 titulů zdarma.

#veda_na_doma

Pod tímto hashtagem zveřejňuje Akademie věd ČR své tipy na to, jak strávit volný čas vědou. Najdete zde přednášky, videa, pokusy a další návody jednoduchou formou. Vhodné pro rodiče, kteří chtějí zabavit své děti.

Noviny a časopisy

Zajímá Vás zpravodajství? Podívejte se na naše tipy.

  • PressReader - tuto databázi novin a časopisů zprostředkovávají i některé české knihovny. K dispozici je přes 7000 titulů ze 120 zemí světa. Češtinu zde reprezentují MF DNES, Lidové noviny, Hospodářské noviny, Ekonom nebo Respekt. Databáze umožňuje i vzdálený přístup a má podařenou mobilní aplikaci. Využít ji lze třeba v MZK

Legislativa

Hledejte zákony a vyhlášky přes portál Knihovny.cz.

Potřebujete tištěnou knihu?

Ne vždy lze knihu legálně získat online. Pak je zde možnost zakoupit ji v některém knihkupectví nebo antikvariátu.
Výše uvedené odkazy vedou na srovnávače cen. Najděte si dokument s nejlepší cenou.

Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno