Dospělí

Potřebujete odbornou literaturu do práce nebo nějakou beletrii pro chvíle klidu?

Mobirise

Národní digitální knihovna - COVID

opět otevřená veřejnosti

Národní knihovna a Moravská zemská knihovna dočasně zpřístupňují 60 milionů stran digitalizovaného obsahu, který byl dosud dostupný pouze z vlastních knihoven. Děkujeme Dilii, Ochranné organizaci autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů za svolení. Přístup je výhradně pro studenty a pedagogy VŠ po přihlášení a také pro čtenáře NK a MZK.

Doporučujeme ke stažení

Mobirise

Hledejte ve fondech českých knihoven a v zahraničních zdrojích.
K dispozici jsou knihy, články, diplomové práce, patenty, normy, legislativa a další dokumenty. Ve výsledcích vyhledávání zatrhněte fasetu online -> dostupné a získáte volně dostupné elektronické zdroje. 

Mobirise

Obsahuje zdigitalizované knihy, noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě. Některé dokumenty jsou přístupné pouze pro přihlášení nebo jen v budově knihoven. Provozuje Moravská zemská knihovna.

Mobirise

Rozsáhlá kolekce digitalizovaných knih obsahuje klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, ale také publikace současných autorů, u kterých byla vykoupena práva nebo byly poskytnuty autory. Číst lze díla od Viewegha, Kratochvíla, Urbana, Škvoreckého, Cimického nebo Čapka.

Beletrie online

Sestavili jsme seznam zdrojů, kde lze legálně stahovat e-knihy.

  • e-Reading (Palmknihy) - vybrané knihovny umožňují přístup k e-knihám od společnosti Palmknihy (služba je známá jako e-Reading). Podmínkou je registrace v dané knihovně. Půjčit si lze obvykle 3-4 tituly za měsíc. Pod odkazem najdete mapu knihoven, které službu poskytují. V databázi je přes 9000 titulů.
  • Smashwords - chcete číst v angličtině? Jeden z největších světových portálů, který obsahuje přes 82 000 titulů zdarma. Většinou jde o výsledky self-publishingu.
  • Projekt Gutenberg - projekt digitalizuje nejvýznamnější světová díla, kterým již prošla autorská práva a jsou volná. Obsahuje přes 60 000 titulů zdarma. Přečtěte si díla od Čapka, Dostojevského, Shakespeara nebo Balzaca v originále.
  • Romanyzdarma.cz - texty současných českých a slovenských autorů, kteří se rozhodli zveřejnit své texty zdarma online. 
  • Osobní knihovny českých osobností - podívejte se, co měli ve svých domácích knihovnách osobnosti jako Karel Čapek, Mikoláš Aleš, Karel Havlíček Borovský, Jaroslav Ježek, Zdeněk Fibich nebo Božena Němcová. Čtěte si díla z jejich zdigitalizovaných osobních knihoven.
  • E-knihy z Ostravska - Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě vydala několik elektronických knih s regionální tematikou. Jde o knihy z 19. a počátku 20. století.

Vybrané kolekce dle žánrů z Digitalniknihovna.cz

Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise

Inspirační seznamy z portálu Knihovny.cz

Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise
Mobirise

Odborná literatura online

Potřebujete odborné informace? Využijte tento seznam.

  • Flexibooks - funguje na podobném principu jako e-Reading. Zaměřují se na naučnou literaturu. I zde si mohou registrovaní uživatelé zapůjčit obvykle 3 tituly zdarma. Databáze obsahuje přes 3500 titulů. Podívejte se, jak to funguje třeba na webu Knihovny Petra Bezruče v Opavě.
  • Publi.cz - vyzkoušejte moderní publikace postavené na HTML5, které umožňují interakci. Nejde tak pouze o čisté texty s obrázky, ale součástí jsou také animace, kvízy apod. Na portálu Publi je k dispozici více než 280 titulů zdarma.
Mobirise

#veda_na_doma

Pod tímto hashtagem zveřejňuje Akademie věd ČR své tipy na to, jak strávit volný čas vědou. Najdete zde přednášky, videa, pokusy a další návody jednoduchou formou. Vhodné pro rodiče, kteří chtějí zabavit své děti.

Noviny a časopisy

Zajímá Vás zpravodajství? Podívejte se na naše tipy.

  • PressReader - tuto databázi novin a časopisů zprostředkovávají i některé české knihovny. K dispozici je přes 7000 titulů ze 120 zemí světa. Češtinu zde reprezentují MF DNES, Lidové noviny, Hospodářské noviny, Ekonom nebo Respekt. Databáze umožňuje i vzdálený přístup a má podařenou mobilní aplikaci. Využít ji lze třeba v MZK

Legislativa

Hledejte zákony a vyhlášky přes portál Knihovny.cz.

Potřebujete tištěnou knihu?

Ne vždy lze knihu legálně získat online. Pak je zde možnost zakoupit ji v některém knihkupectví nebo antikvariátu.
Výše uvedené odkazy vedou na srovnávače cen. Najděte si dokument s nejlepší cenou.

Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno

Designed with Mobirise free software