Kurzy a přednášky

Knihovny vytvářejí kurzy a pořádají přednášky. Některé jsou nabízeny online. Jejich přehled vám zde nabízíme.

Psaní diplomky

Píšete diplomku nebo jiný odborný text a potřebujete poradit se zdroji, citacemi a obecně s tím, jak práci napsat. Zde je několik kurzů, kde se to naučíte.

IVA K.UTB

Pravděpodobně nejkomplexnější přehled kurzů k psaní prací nabízí Knihovna Univerzity T. Bati ve Zlíne. Naučíte se zde nejen citace, ale také tvořit klíčová slova nebo hledat ve volně dostupných i licencovaných zdrojích. K dispozici je i záznam webinářů.

Napíšu diplomku I. a II.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě nabízí studentům vysokých škol online přípravný kurz, který je provede úskalím psaní diplomové práce. K dispozici je kurz pro začátečníky a pokročilé.

Vedu maturitní/seminární praci - kurz pro pedagogy

Vedete odbornou práci poprvé a chcete se dozvědět, na co si dát pozor. Pak je právě pro vás určen tento kurz.

Vzdělávání v Knihovně ČZU

Víte, co jsou citační databáze a manažery? K čemu využijete ORCiD nebo ResearchId? Pokud ne, podívejte se na web Knihovny České zemědělské univerzity v Praze.

Videa a e-learning Jabok

Výukové návody ve formě videí a elearningu pro studenty nabízí také Knihovna Jabok. Najdete zde příklady citování, vyhledávání nebo ovládání online konferencí.

Nejste tady? Přidejte se! Nabízíte kvalitní a otevené kurzy online svým uživatelům? Vyplňte formulář a řekněte nám o něj. My jej zhodnotíme a pokud bude odpovídat našim nárokům, přidámeho na náš web. Vyplnit formulář

Akce v knihovnách

V době covidu musely knihovny zrušit své akce, výstavy a přednášky a často je přenesly do virtuálního prostoru. Zde jsou na ukázku některé z nich.

Břeclavsko v letech 1938-45

Přednáškový cyklus Břeclavsko v letech 1938-1945, připravila Městská knihovna Břeclav k letošnímu výročí 75 let od konce druhé světové války. Jde o skvělou ukázku, jak mohou knihovny pracovat s regionální historií.

Tvoření z knihovny

Zabavte své děti doma! Rukodělná aktivita v podání dětské knihovnice (výroba vitráže, lucerny, vločky atd.). Videa (cca 5 minut) jsou umísťována do playlistu na YouTube Masarykovy veřejné knihovny Vsetín. 

  • CoderDojo - knihovnice Petra v rámci aktivity CoderDojo Vsetín vytvořila videomanuál na sestavení robota. Také učíte v knihovnách základy algoritmizace a logického myšlení? Přejít na Youtube
  • Pohádky z knihovny - v MVK Vsetí předčítaliv době jarního uzavření knihovny pohádky. Jsou dostupné na jejich Youtube kanálu. Pusťte dětem klasiku jako Pejsek a kočička nebo Dášenka. Přejít na Youtube
  • Aktivní senioři ve Zlínském kraji - a ještě jednou Vsetín a tentokrát aktivity pro seniory. Přejít na Youtube
  • Jak na podnikání - do knihoven chodí pro informace i živnostníci a podnikatelé. Státního podnikatelský portálu BusinessInfo.cz nabízí zajímavá videa a návody, příběhy úspěšných a dozvíte se zde také třeba, jak na home office. Přejít na Youtube 
  • S dětmi v kruhu - video, které popisuje práci s dětmi v knihovně ve Šternberku. Popisuje unikátní komunikační techniku vhodnou pro jakoukoliv skupinu. Přejít na Youtube
Blok expertů

Katedra informačních studií a knihovnictví FF MU vysílá v průběhu jarního i podzimního semestru každý čtvrtek v 16:00 odborné přednášky pro studenty i odbornou veřejnost. K dispozici jsou i záznamy přednášek.  

Kurzy pro knihovníky

Na webové adrese kurzy.knihovna.cz jsou zpřístupňovány e-learningové kurzy z oboru informační věda a knihovnictví a ze souvisejícíh oborů.

Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno